Enjoy These Top 20 “Honorable Mention” June Nelson Essays

“Tell a story that has helped shape you or reflects who you are today, and how that will move you into the future.”

That’s the writing prompt 178 student applicants responded to this year, the greatest number of June Nelson scholarship essay submissions AASB has ever received (previous record: 120).

While these 20 essays weren’t awarded scholarships, the judges felt they stood out. We present them here to give these talented students a shout-out for their honest, passionate writing and compelling storytelling.

For a captivating glimpse into the lives, challenges and dreams of young people from communities across Alaska, it’s well worth your time to give these short essays a read. (Average read time: 2-3 minutes per essay)

Top 20 “Honorable Mention” Essays

1. Henrietta Nicholai, Kuskokwim Learning Academy, Atmaukluak, Lower Kuskokwim School District

2. Ashlynn Burgess, Family Partnership Charter School, Anchorage, Anchorage School District

3. Desiree Lynch, Unalaska City High School, Unalaska, Unalaska School District

4. MacKenzie Lindeman, Kenai Central High School, Soldotna, Kenai Peninsula Borough School District

5. Emily Koziczkowski, Kenai Central High School, Kenai, Kenai Peninsula Borough School District

6. Cameron Edwards, Ketchikan High School, Ketchikan, Ketchikan Gateway Borough School District

7. Al Asuncion, Kodiak High School, Kodiak, Kodiak Island Borough School District

8. Kyle Wisdom, Eagle River High School, Eagle River, Anchorage School District

9. Madeline Kleinschmidt, Soldotna High School, Soldotna, Kenai Peninsula Borough School Distict

10. Braden Bowker, Colony High School, Wasilla, Matanuska-Susitna Borough School District

11. Aanisah Robinson, Bartlett High School, Anchorage, Anchorage School District

12. Hope Quinn, Seward High School, Seward, Kenai Peninsula School District

13. Carter Price, Unalaska High School, Unalaska, Unalaska City School District

14. Megan Hoke, Kotzebue High School, Kotzebue, Northwest Arctic Borough School District

15. Celeste Jensen, West Valley High School, Fairbanks, Fairbanks North Star Borough School District

16. Jayne Hanna, Nuniwarmiut School, Mekoryuk, Lower Kuskokwim School District

17. Vance Lindsey, Eagle River High School, Eagle River, Anchorage School District

18. Victoria Franciosi, Valdez High School, Valdez, Valdez City Schools

19. Zania Zldjn Oller, Unalaska City School, Unalaska, Unalaska City School District

20. MiKayla Clark, Ninilchik School, Anchor Point, Kenai Peninsula Borough School District